Galapagos’ta köpekbalıkları ile dalış

0
236
Görüntülenme
galapagos gordon rocks
galapagos gordon rocks dalış

Nefesinizi tutun başlıyoruz.

Sabah 6:15 ilk alarmım çalıyor ardından gördüğüm kabus ile 6:25’te kalkıyorum, 7’de kahvaltı . 7:15’te 1 saatlik yolculukla Galapagos Santa Cruz adasının güney ucundan kuzey ucuna 1 saat araçla gidiyoruz. Tekneye binip 1.5 saatte en zorlu dalış bölgelerinden biri olan Gordon Rocks’a varıyoruz. Dışarısı 15-19 derece arası su ise 15-18 derece arası özetle su soğuk ve 7mm’lik dalış giysisini giyiyoruz. Dalış lideri yapacağımız dalış öncesi herkesin nereli olduğunu ve yaptıkları dalış sayılarını soruyor. Kanadalı dalış hocası olduğunu 500 civarında dalış yaptığını söylüyor. Hollandalı da dalış hocası ve dalış sayısı 750. Ekvatorlu her ay gelir dalarım buraya diyor dalış sayısı 250. Ben ise yarışmaya 🇹🇷 Türkiye’den katılıyorum dalış sayım 32 yazıyla otuziki… Gördüğüm kabusun dalışta boğulmak olduğu aklıma geliyor, sonra herkesin dalış sayısı aklımdan geçiyor, dalmasam mı acaba soruları aklımda.

Dalış lideri gerçekleştireceğimiz dalışı anlatmaya başlıyor. Bulunduğumuz bölge çamaşır makinası akımı denilen bir su akıntısıyla meşhur. Ne demek derseniz suyun altında akıntıya kapıldığınızı düşünün ve bu akıntının tek yönlü değil de bi aşağı bi yukarı bi sağa kısacası her yöne çekebileceğini düşünün. 4 kişi teknenin kenarına oturup dalış lideri 1-2-3 ve GO dediği an aynı anda ters bir şekilde hep beraber suya atlamamız gerekiyor. Gordon Rocks okyanusun ortasından çıkan kayalıkların olduğu bir bölge ve kayalıklara doğru hem akıntı hem de kocaman dalgalar var. Suya düştükten sonra dalmak için 10 saniyeniz var. Dalamazsanız kayalıklar sizi çekiyor ve ordan çıkmanız çok zor kurtulmanız için hemen teknenin sizi çekmesi gerek. Dalmaya başladınız kulağınızı eşitlemek için sadece 1-2 dakikanız var diğerlerinin aşağıda bekleme şansı yok eşitleyemeyen çıkıp tekneye dönüyor dalışa devam edemiyor. İniş şu şekilde dalış saatinize bakıyorsunuz 6m’desiniz sonra bir anda kendinizi hiç kımıldamasanız da 12 m’de buluyorsunuz sonra 8m’de sağa sola ne kadar gittiniz fikriniz yok. 18m de buluşma ardından kayalıklara doğru ilerleyip akıntıdan açık maviliğe kaçmamak için kayalıklardan tutunmanız gerek. Tutunamazsanız ve akıntı sizi çekerse açık okyanusta kilometrelerce uzaklıktan şanslıysanız çıkabiliyorsunuz ve sizi bulmaları şansa kalmış. Görüş seviyesi de çok iyi değil bu arada önünüzde gideni zaman zaman göremiyorsunuz. Suyun altında sanki dağa tırmanıyor gibi akıntı içinde kayalıklara tutuna tutuna ilerliyoruz çamaşır makinası akıntısı zaman zaman sizi taşa basıyor zaman zaman da tutunduğunuz taşlardan sizi yukarı doğru koparmaya çalışıyor.

Dalışın en büyük amacı çekiç başlı köpekbalıklarını görmek. Etraftaki yüzen balıklara, dev kaplumbağalara, deniz aslanlarına, diğer köpek balıklarına kimse dikkat kesilmiyor herkesin görmek istediği çekiç başlı köpek balıkları. Dalışın 15. dakikası hala 1 tane bile göremedik mevsime göre sürüsünü görmek bile mümkün. Uzaktan bir karartı görüyoruz dalış lideri kayalıklara tutunun hareketini gösteriyor ve hemen herkes en yakınındaki kayalığa tutunuyor. Beklemeye başlıyoruz 7mm kıyafet olmasına rağmen 15-18 derece suda üşüyorum. Ve ilk çekiç başlı köpekbalığı yanıbaşımızdan hızla geçip gidiyor. Boyutu insan boyundan büyük. Başka bir bölgeye geçiyoruz yolda bir aşağı bir yukarı akıntıyla devam ederken bir deniz aslanı gelip bizle oynamaya başlıyor. Deniz aslanları nefes verirken çıkardığımız balonlara bayılıyorlar. Karada hareketi çok kısıtlı ama 650m ye dalabilen bir hayvan kendisi ve suda yaptığı manevralarla bizi etkiliyor biz çok kısıtlıyız suda. Toplamda 5 civarı çekiç başlı köpekbalığı görüyoruz.

40. dk civarı güvenlik beklemesi yapmak için 5 metre civarına çıkmaya başlıyoruz. 3dk civarı 5 metrede beklemeniz gerekiyor çıkmadan önce eğer beklemezseniz vurgun yiyorsunuz ve ölümle sonuçlanıyor. 5m de beklemesi de çok zor çıkışta kayalıkların çekmemesi için açık mavilikte bekliyorsunuz ama en büyük sorun akıntı dalış saatine baktığınızda kendinizi bi 8m de bi 3m de buluyorsunuz aynı anda sağa sola çekmesi de cabası. Dengenizi kulağın içindeki otolit taşları ayarlıyor ve bu sayede yukarının neresi olduğunu anlıyorsunuz. Her taraf birbirine benziyor ve akıntıdan dolayı bu sisteminiz çökebiliyor ki bende de bu oldu ve başım dönmeye yan mı duruyorum yukarı mı bakıyorum anlamayamadığım bir hale geldim. Yukarıyı anlama yollarından biri çıkan hava baloncuklarının gittiği yöne bakmak çünkü her zaman yukarı gider ya da yanınızdaki insanlara bakmak ama yanınızdakilerin ters durma, dönüyor olma ihtimali de var. Diğerlerinin durumuna bakıyorum vurgun yememek için 5m de beklemeye çalışıyorum. Bir anda yukarı doğru durmaya çalışmak için odaklandığım kişi olan kanadalı hoca suyun altında kusmaya başladı. Kustuğunuz zaman ağzınızda hava almaya yarayan regülatördeki bir tuşa basarak ağzınızda kalan kusmuğu dışarı atıp hava almaya devam edebiliyorsunuz ki hoca da bunu yaptı ama benim de midem bulandı. Saate bakıyorum 1 dakika 55 saniye kalmış güvenlik beklemesinde. Bu arada kalan havamı kontrol etmek aklıma geliyor. Dip süremiz uzun olduğu için, akıntı istemesekte 25m ye çekiyordu bizi ve heyecandan olsa gerek havayı nerdeyse bitirmiş olduğumu farkettim ve dalış liderine havam bitiyor işareti yaptım. Hemen geldi yanıma ve her dalgıçta bulunan ikinci regülatörü uzattı ve hemen değiştirdim. Saatime bakıyorum 38 saniye kalmış bu sefer hava hortumuyla lidere bağlı olduğum için akıntının bizi nasıl ayrı ayrı sağa sola yukarı aşağı çalkaladığını daha iyi fark ediyorum. Herkesin güvenlik beklemesi bitince çıkıyoruz ve hemen tekne yaklaşıyor bize ve kenarındaki iplere sıkıca tutunuyoruz ki kayalığa sürüklenmeyelim. Çıkınca Kanadalı hoca bu olayı ilk defa yaşadığını söylüyor, onunda başı dönmüş. Ekvatorlu ise çıktıktan sonra tekneden suya kusmaya başladı. Ben ise sağ salim dalışı tamamladığıma şükrediyorum ve üşümemeye çalışıyorum. Kesinlikle o kadar yola,tehlikeye, maceraya değdi…

Nefes alabilirsiniz…

Yeni yazılardan haberdar olmak için https://www.instagram.com/kacgez/ ya da https://www.facebook.com/kacgez/ üzerinden takip edin!