Maasai köy okulu

0
274
Görüntülenme
maasai yerlileri
maasai köy okulu

Tanzanya’da bir Maasai köyünün okulundayım durum içler acısı. Sadece derme çatma 2 sıra ve küçücük bir kara tahta var. Gidebilecekleri en yakın okul 20 km uzaklıkta ve paralı olduğundan gidemiyorlar. Mesafe Maasai halkı için bir sorun değil uzun mesafeleri rahatça gidebiliyorlar tabii ki sadece yürüyerek. Ayaklarına giydiklerine ise terlik mi desem sandalet mi desem bilemedim bunları motosikletin dış lastiğini keserek yapıyorlar.

Köyde 1 lider var 1 baba da var diyebiliriz çünkü 10 küsür hanımı var ve her hanımdan 2-3 çocuğu var da var. Yaşlılar ve diğer kardeşler dahil köyün hepsi bu kadar sadece 80-100 kişi civarı. Sadece keçi ve inek besliyorlar. Maasai halkının diyeti sadece bunlar: su, et, yağ, süt , kan… Gerçekten sadece bu iki hayvan türünün her yanıyla besleniyorlar. Başka hiç bir şey yemiyorlar.

Bu köyde sadece 1 kişi ingilizce biliyor onda 14 yaşında bir delikanlı. Ona soruyorum ingilizceyi nerden biliyorsun? Köyün lideri topladığı parayla onu 20km yakındaki ilkokula göndermiş ve her gün yürüyerek gitmiş gelmiş. Sadece ilkokulu bitirmiş ve ekliyor okula paramız olmadığı için devam edemedim… Diğerlerinin yüzünde dövmeler ve kulaklarında büyük delikler vardı ama onda yoktu nedenini sordum, o da köyün liderinin onun okulda dışlanmaması, diğer çocuklara benzemesi için bu işlemleri ona yapmadıklarını söyledi.

Türkiye’yi ilk defa benden duydu bana sizin ülkenizde inek, keçi , aslan var mı diye sordu? Aslan yok dedim sevindi çünkü onlarda vardı. Yediklerini tekrar tekrar sordum çünkü bir türlü sadece bunları yediklerine inanamıyordum. O da bana sordu saydım bizde seçenek çok sayarken arada sadece ekmeği yakaladı ve ekmek mi yiyorsunuz diye sordu o kadar yemeğin arasından. Ooo çok ekmek yenir Türkiye’de dedim. Ekmek yemiştim çok güzel dedi. Durdum bi an ekmekten bahsederken ki yüz ifadesini görmeliydiniz. Gözleri parlıyor o yediği anı tekrar yaşıyor gibiydi. Bahsettiği ekmek bildiğin ekmek o kadar sıradan bir şeyki bizim için…

Yeni yazılardan haberdar olmak için https://www.instagram.com/kacgez/ ya da https://www.facebook.com/kacgez/ üzerinden takip edin!