Kayanlar – Uzun Boyunlu Kadınlar

0
616
Görüntülenme
long neck women
zürafa kadınlar

Myanmar’da yaşayan en ilginç halklardan biri Kayanlar. Dünyada uzun boyunlu kadınlar – zürafa kadınlar olarak tanındılar. Boyunlarına taktıkları aslında pirinçten yapılma bir sarmal. Tek tek, halka halka değil, baştan sona pirinçten yapılmış bir boruyu boyunlarına sarıyorlar. Pirinçten yapılmasının nedeni renginin altına benzemesi ve kolay bükülmesi. Eskiden altından olanları da varmış şuan bile bazı kabileler altından yapılma olanını özel günlede kullanmakta.

Kızlarda küçük yaştan itibaren başlıyorlar bu işleme. Her sene 1 er sarmal daha uzatılıyor ve 24 civarı sarmala kadar devam ediyorlar. Bu süreç acılı ve uzun. Sadece sarmallar yenilenirken görebiliyorlar boyunlarını. Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor, aslında bu işlem boyunlarını uzatmıyor. Pirinç sarmalın ağırlığından dolayı (10 kilo civarı) ve boyun ile omuz arasında sağladığı devamlı gerginlikten dolayı omuzları aşağı iniyor. Tek olan omuzlarının aşağı doğru durmasından dolayı boyunlarının uzun görünmesi.

Aşağı sola sağa bakmada zorluk yaşıyor musunuz diye sordum tabii göstererek oluyor bu. O da hemen elini boynunun arkasına attı bir parçayı oynattı ve tık diye bir ses çıktı. Alttan 7. halkanın üstüne yakından bakarsanız biraz ayrık duruyor. Alt 7 sarmal ve üsttekiler 2 ayrı parça sarmalmış ve arkadaki parça bu ikisini bir tutuyor. Açtığında bu parçayı alttaki sarmal boşa çıkıyor ve ardından rahatça aşağı yukarı bakabildiğini gösterdi. Ayrıca bu şekilde yatıp uyuyorlar ve boyunlarını temizliyorlar.

long neck women
uzun boyunlu kadınlar

Bu arada fotoğraflardaki kadınların yaşını tahmin edin??

Bu geleneğin nerden geldiğine dair çeşitli hikayeler var. İlki o dönemlerde kaplanlar boyunlarını ısırmasın diye ki hiç mantıklı değil. İkincisi eski inanışlarına göre soyları dişi bir dragon ve erkek melek/insan karışımından geliyor. Bu pirinç sarmallarla boyunlarını uzatıp bu dişi dragona benzemeye çalışıyorlar. 130bin civarında insan var Kayan köylerinde. Bazı kabileler italyan misyonerlerce hristiyan olmuşlar bazıları da yine budist ama dinleri ne olursa olsun kimse bu kültürlerden vazgeçmemiş.

Aslında bu kadınlar asıl yaşadıkları bölgede değiller bulunduğumuz inle gölü bölgesine turizmden para kazanmak için getirilmişler. Onları ziyaret turistik bir aktivite halinde bu konu hakkında ne düşünürsünüz bilmem ama insanların hayvanat bahçesinde gibi sergilenmesi benim hoşuma gitmiyor ama bir yandan da onların da bir şekilde bu kötü koşullarda kültürlerini göstererek, kendi ürettikleri ürünleri satarak para kazanmaya çalışmalarına saygı duyuyorum. İnternette “human zoo” diye aratarak insan haklarını savunan avrupalıların zamanında bu tür farklı insanları afrikadan, asyadan, amerikadan getirip demir parmaklıklar ardında nasıl sergilediklerini görebilirsiniz. Hangi ülkelerin bunu ne zamana kadar yapıklarını görünce şaşıracağınıza eminim.

Sorunun cevabına gelirsek. İlk fotoğraftaki kadının daha fazla sarmalı olduğunu görebilirsiniz yani 1. fotoğraftaki kadın 2. kadından daha yaşlı. Yaşları ise 42 ve 45. Şaşırdınız mı? Myanmar’da ortalama yaşam süresi 60 civarında.

Yeni yazılardan haberdar olmak için https://www.instagram.com/kacgez/ ya da https://www.facebook.com/kacgez/ üzerinden takip edin!